Na ile lat wziąć kredyt hipoteczny?
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to dla wielu osób jedna z ważniejszych, życiowych decyzji. Zobowiązanie to będzie towarzyszyło większości kredytobiorców aż przez kilkadziesiąt lat. Dlatego też powinno być ono bardzo przemyślane. Oprócz kwoty zobowiązania, równie istotną kwestią jest wybranie odpowiedniego okresu spłaty. Zastanawiasz się, na jaki czas wziąć kredyt hipoteczny? Przeczytaj o tym w artykule!
Minimalny i maksymalny okres spłaty kredytu
Okres kredytowania to jeden z najważniejszych parametrów kredytu. Im krótszy okres spłaty, tym wyższa rata, ale niższy całkowity koszt. Z kolei przy dłuższym okresie spłaty, wysokość raty spada, ale zwiększa się całkowite zadłużenie.
Przeczytaj również: Kiedy warto wziąć kredyt na zakup mieszkania?
Maksymalny okres na jaki obecnie banki udzielają zobowiązania to 35 lat. Oczywiście nie każdemu wnioskodawcy zostanie udzielony kredyt na tyle lat. Bowiem przy ustalaniu długości spłaty, banki biorą pod uwagę wiek kredytobiorcy oraz związane z nim ryzyko. Im wnioskodawca jest starszy, tym mniejsze szanse na maksymalny okres spłaty.
Przeczytaj również: Jak dobrze przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego?
Z kolei minimalny czas spłaty przy kredytach hipotecznych to 5 lat. Oczywiście bank udzieli zobowiązania na tak krótki okres tylko, kiedy zdolność kredytowa wnioskodawcy będzie dostatecznie wysoka.
Przeczytaj również: Refinansowanie kredytu oraz dobranie środków na dowolny cel
Na co zwrócić uwagę wybierając okres kredytowania?
Wybór najlepszego okresu spłaty kredytu hipotecznego jest kwestią indywidualną. Zależy od wielu zmiennych, a zwłaszcza możliwości finansowych kredytobiorcy. Decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ wysokość raty wpływa znacząco na domowy budżet. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczenia i wiedzy doradcy finansowego, jak np. Finansowy Piotr. Ekspert jest w stanie najlepiej ocenić rzeczywistą zdolność kredytową oraz stwierdzić, jak mocno rata obciąży budżet.
Warto wziąć pod uwagę także fakt, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, w czasie którego wiele może się wydarzyć. Dlatego też okres spłaty warto wybierać rozsądnie, tak by w przypadku nieprzewidzianych kłopotów, np. utraty pracy, czy przejściowych problemów finansowych, zminimalizować ryzyko.
Oczywiście raty kredytu nie należy także zbyt mocno wydłużać, z uwagi na wzrost kosztów. Ponadto zbyt długi okres kredytowania to także dla wielu osób większe obciążenie psychiczne.
Czy okres kredytowania można zmienić w trakcie obowiązywania umowy?
Warto pamiętać także o tym, że w niektórych sytuacjach w czasie trwania umowy, bank może zgodzić się na zmianę okresu spłaty (skrócenie lub wydłużenie). Oczywiście wówczas zmieni się także kwota całego zobowiązania, jednak w przypadku niektórych sytuacji losowych, takie rozwiązanie może być dla kredytobiorcy korzystne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana