Z jakich zabezpieczeń korzystają banki?
Bank to instytucja, która kojarzy się z wysokim poziomem bezpieczeństwa, obecnością monitoringu i systemów usprawniających ochronę przechowywanych pieniędzy. Poza zabezpieczeniami dbającymi o bezpieczeństwo obrotu bezgotówkowego i ochronę transakcji internetowych istnieją również zabezpieczenia fizyczne i elektroniczne, które są montowane w placówkach. Sprawdź, z jakich zabezpieczeń korzystają banki!
Systemy sygnalizacji włamania i napadu SSWiN
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów systemów alarmowych, które stosują banki. Różnią się one między sobą rozwiązaniami technicznymi. W nowoczesnych systemach jest o wiele więcej trybów pracy i konfiguracji, co pozwala na ochronę budynku 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.
Jak dodaje przedstawiciel firmy STEKOP: System Sygnalizacji Włamania i Napadu SSWiN jest jednym z powszechnie stosowanych sposobów zabezpieczenia placówek bankowych. System ten zabezpiecza przed wejściem na teren chroniony osób nieupoważnionych oraz chroni przed napadem, kradzieżą czy dewastacją mienia.
System SSWiN ma strukturę funkcjonalną bardzo podobną do klasycznych alarmów, jednak jest bardziej rozbudowany, dysponuje wielostopniowymi zabezpieczeniami i korzysta z większej liczby czujników. Do podstawowych elementów systemu należy centrala alarmowa, czujki, sygnalizatory alarmowe i przyciski napadowe.
Monitoring wizyjny
Dużym wsparciem dla systemów alarmowych są systemy monitoringu wizyjnego, tzw. systemy telewizji dozorowej (CCTV), które są z powodzeniem wykorzystywane przez instytucje publiczne, przedsiębiorstwa i klientów indywidualnych. Spotkać je można najczęściej w bankach. Taki monitoring wizyjny wyposażony jest w kamery i rejestrator obrazu, który pozwala oglądać obraz w czasie rzeczywistym. Instaluje się go w pobliżu najbardziej chronionych miejsc w budynku. Są one widoczne dla osób trzecich, jednak dobrze zabezpieczone przed łatwym dostępem. Kamery w bankach cechują się wysoką rozdzielczością i dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Dużą zaletą systemów monitoringu wizyjnego jest stosunkowo niski koszt zabezpieczania placówek bankowych, gdyż już jedna osoba nadzorująca wystarczy, aby na bieżąco śledzić obraz z wielu kamer. Stały podgląd daje możliwość przeciwdziałania niebezpiecznym zdarzeniom, wpływa na poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza poziom przestępczości w otoczeniu. Zapisy z kamer są archiwizowane, co pozwala na późniejszą analizę wydarzeń. Materiał wideo dostarczony przez kamerę może być przydatną formą dowodu w sprawie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana