Podstawowe pomiary wykonywane przez nadzór spawalniczy
Nowoczesny przemysł wymaga wysokiej jakości i trwałości wykonanych konstrukcji. Nie jest to możliwe bez odpowiedniego nadzoru nad procesami produkcyjnymi, takimi choćby jak spawanie. Dzisiaj dowiesz się, czym jest nadzór spawalniczy i jakie niezgodności spawania bada, a także, dlaczego jest tak ważny dla bezpieczeństwa i niezawodności obiektów.
Czym jest nadzór spawalniczy?
Nadzór spawalniczy to zespół operacji kontrolnych i badawczych, który ma za zadanie monitorowanie procesu spawania oraz ocenę jakości produktów powstałych w wyniku tych prac. Jego głównym celem jest zapewnienie wysokiej jakości połączeń spawanych, które mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa struktur i użytkowników, a także dla trwałości konstrukcji. W przypadku konstrukcji o dużej odpowiedzialności, takich jak mosty, wieże czy elektrownie, nadzór spawalniczy jest szczególnie istotny, by uniknąć błędów, które mogą prowadzić do katastrof technicznych.
Jakie pomiary wykonuje nadzór spawalniczy?
Nadzór spawalniczy obejmuje różnorodne pomiary i badania, które mają za zadanie ocenić jakość wykonanych połączeń spawanych. Jednym z najważniejszych pomiarów jest kontrola grubości materiału oraz warstwy spoiny. Ponadto sprawdza się również jakość powierzchni spoiny, szukając wszelkich wad, takich jak pęknięcia czy porowatość. W tym celu stosuje się różnorodne badania NDT (non-destructive testing), czyli badań nieniszczących. Najczęściej wykorzystuje się badania powierzchniowe takie jak badania wizualne (VT), penetracyjne (PT), magnetyczno-proszkowe (MT) oraz prądów wirowych (ET). Dzięki nim można sprawdzić zewnętrzną warstwę materiału, gdzie zwykle występują wady spawów. Inną grupą metod NDT są badania objętościowe, które pozwalają na kontrolę wewnętrznej struktury spawu takie jak badania radiograficzne (RT) i ultradźwiękowe (UT).
Kto bada niezgodności procesu spawania?
Nadzór spawalniczy może być prowadzony przez specjalistów z różnych dziedzin – technologów spawalnictwa, biegłych spawalniczych, inżynierów, kontrolerów jakości czy laborantów. Najlepszym adresem dla badań niezgodności w procesie spawania są laboratoria materiałowe. Dysponują one odpowiednim sprzętem oraz wykwalifikowanymi ekspertami, którzy potrafią prawidłowo ocenić jakość spawów oraz wykryć ewentualne niezgodności. Jednym z bardziej aktywnych na północy kraju jest laboratorium materiałowe Staltest Pomorze w Gdańsku, które wykonuje analizy składu chemicznego materiałów, badania mikroskopowe metali i wiele innych badań nieniszczących i niszczących. Laboratoria materiałowe mają certyfikaty i akredytacje potwierdzające ich kompetencje w zakresie wykonywanych badań. Gwarantują więc najwyższą jakość analiz opartych na aktualnych standardach i przepisach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana