Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając mieszkanie?
Zakup wymarzonego mieszkania to dla wielu osób życiowa inwestycja. Nie sposób jednak przewidzieć sytuacji losowych, takich jak pożar, zalanie czy kradzież, które mogą wywołać ogromne straty i wówczas trzeba będzie je pokryć z własnej kieszeni. Jedynym sposobem, aby się przed tym uchronić, jest ubezpieczenie mieszkania. Tu pojawia się pytanie, na co zwrócić uwagę podczas ubezpieczania mieszkania?
Wysokość składki i suma ubezpieczenia
Choć polisa mieszkaniowa należy do najtańszych produktów ubezpieczeniowych, kwota ubezpieczenia to z reguły pierwsze kryterium brane pod uwagę. W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia kwota ta jest zmienna. Dla przykładu podstawowe ubezpieczenie wynosi już od 50 zł, jednak w rozszerzonym wariancie w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym może wynosić około 250 zł. Znaczenie ma także wybór ubezpieczyciela, ponieważ stawka może się różnić w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych.
Nie mniej ważna jest suma ubezpieczenia, czyli maksymalna wysokość odszkodowania, jakie można uzyskać za szkodę. Mieszkanie to mienie złożone i zasadniczo dzieli się je na elementy stałe oraz ruchome. Ich wartość szacuje właściciel mieszkania i podaje do wiadomości ubezpieczyciela. Jak tłumaczy ekspert z agencji ubezpieczeniowej ALIEN Ubezpieczenia w Szczecinie, wysokość szkody obliczana jest później jako wartość rzeczywista, czyli kwota pomniejszona o zużycie ubezpieczonego mienia bądź wartość odtworzeniowa, czyli kwota niezbędna do przywrócenia mieszkania do stanu sprzed szkody.
Przeczytaj również: Jakie cechy powinien mieć dobry agent ubezpieczeniowy?
Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności
Zakres ubezpieczenia mieszkania informuje o tym, jakie szkody obejmuje ochrona z tego tytułu. Należy zweryfikować, w ramach jakich szkód ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Zakres ubezpieczenia, który w razie potrzeby można rozszerzyć, również jest zmienny w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wszystkie sytuacje, w których ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie, znajdują się w dołączonym do umowy dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).
Co więcej, istnieje coś takiego jak wyłączenie odpowiedzialności, wynikające z ograniczeń produktów ubezpieczeniowych. Sytuacje, w których następuje wyłączenie odpowiedzialności także znajdują się w dokumencie OWU. Mowa o utracie takich przedmiotów jak np. dzieła sztuki, trofea myśliwskie czy rękopisy. Na wyłączenie odpowiedzialności towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo się powołać również wtedy, gdy szkoda została spowodowana rażącym zaniedbaniem ze strony właściciela mieszkania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana