Kto i na jakich zasadach może unieważnić kredyt we frankach?
Kredyty udzielane na zakup nieruchomości we frankach szwajcarskich wraz z gwałtownym wzrostem kursu tej waluty stały się dla wielu osób problemem. W licznych przypadkach doprowadziło to do kłopotów z regulowaniem swoich zobowiązań, nierzadko sprawiając, że kwota zadłużenia przewyższała wartość nabytego mieszkania lub domu. Zmiana obowiązujących przepisów, a także ukształtowanie się orzecznictwa dały możliwość unieważnienia takich umów.
Kto może ubiegać się o unieważnienie kredytu frankowego?
Istniejące normy prawne powinny być ukształtowane tak, by chronić interesy stron zawierających między sobą umowy oraz nie dopuszczać do sytuacji, w której ten, kto dysponuje przewagą, może dyktować rozwiązania naruszające zasady współżycia społecznego oraz postępować w sposób sprzeczny ze społeczno-gospodarczym celem, jaki dają przysługujące mu prawa. Zasady te wynikają zarówno z przepisów Kodeksu Cywilnego, jak i dyrektyw europejskich, zabezpieczając konsumentów przed takimi działaniami podejmowanymi przez banki. Osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami, mogą skorzystać z wynikających z tego praw i domagać się unieważnienia zawartych wcześniej umów kredytowych. Jest to możliwe także w przypadku przedsiębiorców, jednak pod warunkiem, że prowadzona przez nich działalność nie wiąże się bezpośrednio z dokonywaniem czynności prawnych łączących się z obrotem nieruchomościami. To czy konkretna umowa zostanie zaliczona do kategorii umożliwiającej skorzystanie z takiej opcji, wymaga zapoznania się z jej treścią, co może nastąpić m.in. w ramach porady prawnej. W Warszawie można ją w tym zakresie uzyskać np. w Kancelarii Radców Prawnych Arendarski & Stejblis.
Przeczytaj również: Dlaczego frankowicze zostali oszukani przez banki?
Jak uzyskać unieważnienie umowy frankowej?
Unieważnienie umowy kredytu w CHF wiąże się z koniecznością wstąpienia na drogę sądową. Uzyskanie pomyślnego rozstrzygnięcia doprowadza do sytuacji, w której zgodnie z prawem obie strony zwracają otrzymane od siebie świadczenia. Kredytobiorcy będą więc musieli zwrócić bankowi niespłaconą do tej pory część kapitału, lecz już bez obciążeń wynikających z niekorzystnych postanowień umowy. Jeżeli sprawa dotyczy klienta, który spłacił już swój kredyt, wówczas może on domagać się od banku zwrotu kwot ponad pożyczony kapitał. Ponieważ sytuacja klientów banku może być złożona, najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się po pomoc prawną. Wsparciem w obszarze kredytów frankowych zajmuje się m.in. Kancelaria Radców Prawnych Arendarski & Stejblis. Specjalizuje się ona nie tylko w prawie cywilnym, ale także świadczy pomoc w zakresie prawa karnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana