Kiedy przeprowadzić analizę płynności finansowej przedsiębiorstwa?

Prawidłowa kondycja i funkcjonowanie przedsiębiorstwa w znaczącym stopniu zależy od płynności finansowej, bowiem jest to zdolność firmy do spłacania bieżących zobowiązań, jak również możliwość zakupu wszelkiego rodzaju usług lub towarów. W jakim momencie funkcjonowania działalności gospodarczej warto wykonać analizę płynności finansowej?
Analiza płynności finansowej – co to takiego?
Pojęcie płynności finansowej ma ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu i rozwoju firmy. Dzięki dokładnej analizie można określić stan środków pieniężnych i sposób dysponowania nimi w wyznaczonym okresie. Poza tym pozwala również ustalić efektywność i poziom zarządzania działalnością gospodarczą. Analizę płynności finansowej przedsiębiorstwa można przeprowadzić w sposób statyczny lub dynamiczny. Płynność finansowa w ujęciu statycznym charakteryzuje się uwzględnieniem bilansu zysku i strat w perspektywie krótkoterminowej (np. danego dnia). Natomiast podejście dynamiczne określa poziom płynności na podstawie przepływów pieniężnych zarejestrowanych w danym okresie.
Przeczytaj również: Rola biura rachunkowego w zapewnieniu zgodności finansowej przedsiębiorstwa
Wskaźniki płynności finansowej, czyli kiedy przeprowadzić analizę?
W ujęciu statycznym wyróżnia się trzy wskaźniki, które można wykorzystać do ustalenia płynności finansowej:
wskaźnik płynności bieżącej (current ratio) – to współczynnik aktywów obrotowych do zobowiązań bieżących,
wskaźnik płynności szybkiej (quick ratio) – do obliczeń nie są włączone całe aktywa obrotowe; wyłączone są zapasy materiałów (np. gotowe lub w toku produkcji wyroby),
Przeczytaj również: Jakie nowoczesne rozwiązania księgowe proponuje biuro rachunkowe?
wskaźnik płynności natychmiastowej – obliczany poprzez podzielenie aktywów finansowych przez zobowiązania bieżące do 3 miesięcy.
Sporządzona analiza płynności finansowej na podstawie statycznych wskaźników odnoszących się do danego dnia, precyzyjnie nie przedstawia kondycji firmy. Kluczowe jest porównywanie wyników z tymi, które zostały uzyskane w ciągu ostatnich miesięcy, kwartałów czy lat. Warto również zwrócić się do profesjonalnego biura rachunkowego WAKAT w celu przeanalizowania płynności finansowej firmy w ujęciu dynamicznym. Równie korzystne jest przeprowadzenie rachunku przepływów pieniężnych, co pozwala ocenić kształtowanie się wydatków firmy w danym czasie. Stanowi to także doskonałe uzupełnienie statycznej analizy płynności finansowej.
Przeczytaj również: Jakie są zalety współpracy z biurem rachunkowym specjalizującym się w KPiR?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jarosław Osika - Biuro Rachunkowe "Bilans"
Rachunkowość - usługi woj. lubelskie22-400 Zamość, Kilińskiego 85 lok. 5
-
Abakus Biuro rachunkowe Katarzyna Michalak
Rachunkowość - usługi woj. mazowieckie05-640 Wodziczna 36a
-
Rachuba Biuro rachunkowe
Rachunkowość - usługi woj. świętokrzyskie25-363 Kielce, Wesoła 51 lok. 424