Kiedy kredyt we frankach może zostać unieważniony?
Kredyty we frankach szwajcarskich udzielane przez liczne banki na zakup nieruchomości na ogromną skalę, stały się z czasem dla wielu osób bardzo dużym wyzwaniem. Przyczynił się do tego gwałtowny wzrost kursu tej waluty i nieoczekiwana podwyżka stóp procentowych. Czynniki te doprowadziły kredytobiorców do poważnych tarapatów finansowych, tym bardziej, iż okazało się, że banki wykorzystywały swoją pozycję, narzucając niekorzystne zapisy w umowach.
Jakie okoliczności pozwalają na unieważnienie kredytu we frankach szwajcarskich?
Wraz ze zamianą sytuacji gospodarczej kredyty frankowe stały się dla wielu osób dużym problemem. Liczni klienci banków nie byli w stanie regulować swoich zobowiązań, a jednocześnie na mocy niekorzystnych i bezprawnych postanowień wpisywanych do zawieranych umów nierzadko byli zmuszani do ponoszenia wysokich opłat z tytułu spreadu ustalanego na niejasnych lub rażąco niesprawiedliwych zasadach. Zmiany w obowiązujących przepisach, a także ukształtowanie się sprzyjającej kredytobiorcom linii orzeczniczej dały możliwość unieważnienia umowy frankowej. W sprawach wytaczanych bankom sądy coraz częściej uznawały, że banki nadużywały swej przewagi nad klientami, a tym samym nie przestrzegały istniejących regulacji, które jasno mówią, że wykorzystywanie przysługujących praw nie może naruszać zasad współżycia społecznego oraz być w sprzeczności z celem społeczno-gospodarczym, jaki powinny realizować. Ustalenie, czy w przypadku konkretnej umowy możliwe będzie jej unieważnienie, wymaga przeanalizowania znajdujących się w niej zapisów. Uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia będzie w takim przypadku oznaczało, że bank zwraca klientowi pobrane środki, a on sam musi przekazać pożyczoną sumę.
Przeczytaj również: O co walczą z bankiem frankowicze?
Co, jeśli nie unieważnienie?
W przypadku, gdy klient nie chce zdecydować się na unieważnienie umowy, może skorzystać z opcji przewalutowania kredytu, przy której zobowiązanie jest rozliczane w złotych. Pomoc w sprawach związanych z kwestiami unieważniania lub zmiany waluty umów frankowych oferuje Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyny Szczygieł w Tychach. Sprawdza ona zapisy znajdujące się w umowie oraz doradza w zakresie wyboru optymalnej drogi postępowania, a także reprezentuje interesy klienta zarówno w negocjacjach z bankiem, jak i podczas procesu.
Przeczytaj również: Jakie opcje mają osoby, które wzięły kredyt we frankach?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana