Jakie zasiłki przysługują w Niemczech bezrobotnym obcokrajowcom?
W Niemczech osoby bezrobotne, które pochodzą z innego kraju i nie ukończyły 65 roku życia, mogą ubiegać się o zasiłki socjalne. Dodatkowo bezrobotny obcokrajowiec, który chce uzyskać świadczenie socjalne, musi być zarejestrowany w niemieckim odpowiedniku pracy. Jaki zasiłki są przeznaczone dla bezrobotnych obcokrajowców w Niemczech i jakie warunki trzeba spełnić, aby je uzyskać? Sprawdź odpowiedzi poniżej!
Z jakich zasiłków mogą skorzystać bezrobotni obcokrajowcy w Niemczech?
W Niemczech obowiązuje system wsparcia finansowego dla bezrobotnych, który przysługuje także obcokrajowcom. Warto jednak pamiętać o tym, że zasiłki są uzależnione od wielu czynników, takich jak długość pobytu w Niemczech, czy legalny status pobytu. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług biurowych Anny Gerbracht, gdzie można otrzymać pomoc związaną z ubieganiem się o świadczenia socjalne.
Pierwszym zasiłkiem dla bezrobotnych w Niemczech, jest Arbeitslosengeld I (ALG I). Jest to zasiłek dla osób, które odprowadzały składki na ustawowe ubezpieczenie socjalne z tytułu bezrobocia przez okres minimum 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. Drugim zasiłkiem jest Arbeitslosengeld II (ALG II), znany także jako Hartz IV. Jest to zasiłek dla osób, które nie spełniają wymogów do otrzymania zasiłku ALG I. Bezrobotni obcokrajowcy mogą ubiegać się o ten zasiłek, jeśli przebywają legalnie w Niemczech, pracowali na terenie Niemiec nie krócej niż rok i znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.
Jak można uzyskać zasiłek dla bezrobotnych obcokrajowców w Niemczech?
Aby ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych obcokrajowców Niemczech, należy być zarejestrowanym, jako osoba bezrobotna w niemieckim urzędzie pracy. Rejestracja jest bezpłatna i obejmuje wypełnienie formularza oraz przedstawienie dokumentów, takich jak dowód osobisty, świadectwo pracy i zaświadczenie o składkach na ubezpieczenia społeczne.
Co ciekawe, obcokrajowcy, którzy nie otrzymali wynagrodzenia wynikającego ze stosunku pracy u pracodawcy ogłaszającego upadłość przedsiębiorstwa, przysługuje zasiłek Insolvenzgeld. Warunkiem otrzymania tego zasiłku jest pozostanie w stosunku pracy przez 3 miesiące przed ogłoszeniem upadłości przez pracodawcę. Świadczenie Insolvenzgled można pobierać przez okres 3 miesięcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana