Jakie rodzaje składek ZUS wyróżniamy?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to duże wyzwanie, które wiąże się między innymi z koniecznością odprowadzania składek ZUS. Z jakimi obowiązkowymi składkami muszą liczyć się polscy przedsiębiorcy? Jak sobie poradzić z wyliczeniem wysokości należnych ZUS-owi składek? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści przygotowanego przez nas tekstu.
Jakie składki ZUS są obowiązkowe w polskim porządku prawnym?
Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą w Polsce jest zobligowana do opłacania obowiązkowych składek ZUS – za siebie i ewentualnie za zatrudnianych przez siebie pracowników. Wyróżnia się kilka rodzajów takich składek. Przedsiębiorcy są zobowiązani do rozliczania się z ZUS-em z następujących obowiązkowych ubezpieczeń:
Przeczytaj również: Co wchodzi w skład opłat wpłacanych na poczet ZUSu?
- emerytalne,
- rentowne,
- wypadkowe,
- zdrowotne.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą też dodatkowo opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe. Ci przedsiębiorcy, którzy decydują się na poszerzenie opłacanego pakietu ubezpieczeń, właśnie o składkę na ubezpieczenie chorobowe, mają możliwość skorzystania z L4. Analogicznie – pracownicy, za których opłacane jest ubezpieczenie chorobowe, mogą pójść na zwolnienie lekarskie i otrzymać za czas nieobecności w pracy wynagrodzenie w odpowiedniej wysokości.
Wywiązywanie się z obowiązku opłacania składek ZUS jest ważne głównie z tego powodu, że umożliwia korzystanie z wybranych świadczeń, na przykład z emerytury lub renty. Poza tym należy zaznaczyć, że za niewykonanie obowiązku z zakresu ubezpieczeń w prawie polskim przewidziano istotne konsekwencje, na przykład w postaci grzywien. Przedstawiciele biur rachunkowych, takich jak Biuro rachunkowe MAYA, przestrzegają jednak, że ważne jest nie tylko terminowe opłacanie składek, ale i w odpowiedniej wysokości.
W jaki sposób obliczyć wysokość składek ZUS, będąc przedsiębiorcą?
Przedsiębiorcy chcący wyliczyć wysokość składek ZUS mogą skorzystać z gotowych wzorów obliczania tego typu należności bądź posłużyć się wybranym kalkulatorem dostępnym w internecie. Należy jednak pamiętać o tym, że zdecydowanie się na jeden z dwóch wymienionych przez nas sposobów naliczania składek ZUS niesie za sobą istotne ryzyko: nie daje pewności, że uzyskane kwoty zostały wyliczone w prawidłowy sposób.
Właśnie dlatego osoby prowadzące działalność gospodarczą bardzo często decydują się na podjęcie współpracy z wybranym biurem rachunkowym. Dzięki korzystaniu ze wsparcia profesjonalistów można być spokojnym o to, że opłaciło się składki ZUS w odpowiedniej wysokości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana