Jak uzyskać dofinansowanie do prywatnego domu opieki?

Umieszczenie starszej osoby w prywatnym domu opieki może znacząco polepszyć jej kondycję fizyczną i psychiczną. Ponadto, nieustanna opieka nad seniorem może ponad miarę obciążyć jego rodzinę, doprowadzając do kryzysów psychicznych. Dobro bliskich również należy brać pod uwagę. Jednak barierą, która uniemożliwia skorzystanie z prywatnej opieki, bywają finanse. Co zrobić, aby pokonać tę przeszkodę?
Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Wiesz zapewne, że istnieją również publiczne domy opieki. Być może ktoś Cię zapytał: Dlaczego nie chcesz z nich skorzystać? Takie pytanie stawia jedynie ktoś, kto nie zetkną się z realiami systemu opieki zdrowotnej. Kolejka do publicznego domu opieki jest tak długa, że potrzebujący mogą nie doczekać się przyjęcia. Ponadto, placówki państwowe mają niższy standard. Personel to osoby autentycznie oddane pacjentom, jednak wszyscy są związani ograniczeniami systemu.
Na szczęście powstaje coraz więcej prywatnych domów opieki. Np. Dom Seniora k. Łodzi to placówka rodzinna, nastawiona na serdeczną pomoc drugiemu człowiekowi. Tego typu domy spokojnej starości są bardziej kameralne, panuje w nich ciepła atmosfera, wyrażająca się m.in. w smacznej, domowej kuchni. Podopieczni mają zapewnioną pomoc lekarską, rehabilitację oraz zajęcia kreatywne. Koszty pobytu w prywatnych placówkach zaczynają się od 2,5 tys. miesięcznie. Nie wynika to z zachłanności właścicieli, lecz tak wysokie są koszty życia i utrzymania placówki.
Kiedy senior może liczyć na dofinansowanie?
Jeśli senior nie jest w stanie opłacić z własnych dochodów prywatnego domu opieki, np. JADWININ k. Łodzi, może zwrócić się o dofinansowanie w urzędzie gminy lub miasta. Trzeba jednak starannie przemyśleć sposób, w jaki sformułuje się wniosek.
Dofinansowanie nie przysługuje seniorowi, jeżeli powodem, dla którego chciałby pójść do domu opieki, jest samotność, brak więzi społecznych i potrzeba przebywania z osobami w podobnym wieku. Choć z psychologicznego punktu widzenia są to ważne i naturalne potrzeby, jednak nie są one wystarczające, aby uzyskać dofinansowanie.
Dofinansowanie przysługuje seniorowi, jeśli powodem umieszczenia go w prywatnym domu opieki jest zła kondycja fizyczna. Jeżeli osoba starsza potrzebuje stałej, całodobowej opieki medycznej, może ubiegać się o dopłatę ze środków państwowych.
Składając wniosek, należy także dołączyć dokumentację finansową. Musi ona wskazywać, że dochody seniora nie pozwalają na samodzielne opłacenie placówki, przy jednoczesnej konieczności korzystania z niej z racji medycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kantor Marymont Skup i Sprzedaż Walut
Inwestycje - doradztwo woj. mazowieckie01-687 Warszawa, Juliusza Słowackiego 45
-
Management Consulting Centre Partner Sp. z o.o.
Konsulting woj. mazowieckie01-341 Warszawa, Drzeworytników 55
-
Prawnik Wojciech Łączewski
Doradztwo prawne woj. mazowieckie02-972 Warszawa, Adama Branickiego 10 lok. 57