Jak Polski Ład zmienia dynamikę na rynku JDG?
Wprowadzony w bieżącym roku Polski Ład mocno rzutuje zarówno na osoby zatrudnione na umowę o pracę czy umowę zlecenie, jak i przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Zmiany dotyczą m.in. wysokości opłacanych składek, sposobu rozliczania podatkowego, a także obowiązujących dotychczas ulg. W jaki więc sposób Polski Ład zmienia dynamikę na rynku JDG? Odpowiadamy.
Zmiana wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne
Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa dla wszystkich – zarówno osób zatrudnionych na umowę cywilnoprawną, jak i przedsiębiorców prowadzących własną działalność. Regularne jej opłacanie gwarantuje możliwość korzystania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotychczas podatnik posiadający JGD opłacał zryczałtowaną składkę w wysokości 9% podstawy wymiaru, jednak 7,75% jej kwoty mógł odliczyć od podatku.
Zgodnie z nowymi przepisami podatnik traci możliwość odliczania jakiejkolwiek części składki od podatku. Co więcej, przedsiębiorcy opodatkowani liniowo będą musieli płacić 4,9% składki zdrowotnej, dla której podstawę będzie stanowić ich dochód, a nie minimalna lub przeciętna wysokość wynagrodzenia. Oznacza to dużo wyższe kwoty szczególnie dla osób o większych dochodach. Jedynie w sytuacji braku lub bardzo niskiego miesięcznego dochodu składka będzie obliczana od kwoty minimalnej pensji.
Nowe zasady opodatkowania
W związku z zasadami Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców rezygnuje z opodatkowania liniowego, które może powodować teraz znacznie wyższe opłaty. Biuro Rachunkowe Duet pomaga takim osobom podczas całego procesu. Co więcej, wiele osób funkcjonujących dotychczas na zasadach ogólnych decyduje się na przejście na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Zmiana ta umożliwia im płacenie składki zdrowotnej w zryczałtowanej wysokości, która obliczana jest w zależności od rocznych przychodów – od 60%, 100% lub 180% przeciętnego wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru. W związku z tym maksymalna kwota stawki może wówczas wynosić 920 zł miesięcznie przy rocznych przychodach powyżej 300 000 zł.
Rezygnacja z prowadzenia JDG
Skutkiem sposobu, w jaki rzutują zasady Polskiego Ładu na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, jest także masowa rezygnacja z tej formy prowadzenia firmy. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się przejść np. na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której aż tak nie dotykają wprowadzone niedawno zmiany. Jest to szczególnie opłacalne w przypadku tzw. małych podatników, których przychody nie przekraczają 2 000 000 euro. Wówczas stawka opodatkowania wynosi jedynie 9%. Z obniżonej stawki nie mogą jednak skorzystać osoby, które przekształciły w spółkę JDG – dochód takich podatników podlega opodatkowaniu stawką 19% CIT.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana