Czym jest bankowość elektroniczna? Poznaj szczegóły
Bankowość elektroniczna to jedna z nowoczesnych usług oferowanych przez banki. Umożliwia dostęp do swojego konta przez różne urządzenia elektroniczne. Dzieje się to w ramach systemu bankowego. Nie każdy wie, jak obsługiwać bankowość elektroniczną. A wystarczy mieć połączenie z Internetem, by wykorzystywać możliwości tego rozwiązania. Czym różni się bankowość elektroniczna od tradycyjnej? Czy jest bezpieczna? Przeczytaj nasz artykuł i zdobądź niezbędną wiedzę w tym temacie.
Co to jest bankowość elektroniczna?
Bankowość elektroniczna to wygodna opcja w dzisiejszym świecie. Dlaczego? Masz dostęp do swojego rachunku 24h/7, nieważne, gdzie się znajdujesz. Warunkiem jest tylko posiadanie połączenia internetowego. Możesz korzystać z usług bankowych bez konieczności odwiedzania banku. Nie masz bezpośredniego kontaktu z pracownikiem placówki. Z tego typu bankowością możesz się połączyć za pomocą komputera, telefonu, terminalu lub bankomatu.
Bankowość tradycyjna czy elektroniczna — co warto wiedzieć?
Bankowość tradycyjna lub nie — obie posiadają swoje wady i zalety. Prezentujemy je poniżej.
Poprzez bankowość elektroniczną (internetową) klient ma do dyspozycji takie przydatne funkcje, jak:
- robienie przelewów na swoim koncie na stronie internetowej banku, a także przez aplikację na smartfonie czy tablecie — bez wychodzenia z domu,
- płacenie zbliżeniowe telefonem,
- przeglądanie historii transakcji,
- sprawdzanie salda i lepsza kontrola swoich funduszy,
- założenie lokaty zdalnie,
- korzystanie z usług banku bez względu na czas i miejsce,
- szybki dostęp do informacji o kursach walut i stopach procentowych,
- wypłata pieniędzy z bankomatu bez użycia karty,
- realizacja stałych zleceń (automatyczne, regularne przelewy na czyjeś konto),
- anulowanie przelewu,
- zmiana hasła,
- wygodne zakupy internetowe,
- brak opłat za dokonywanie przelewów,
- bezpieczeństwo.
Wady bankowości internetowej praktycznie nie istnieją. Jest pewne ryzyko związane z obsługą konta, które zresztą dotyczy wszystkich kont, do jakich wchodzisz przez sieć. Do ciebie należy obowiązek bycia czujnym i świadomym zagrożeń. Nie ufaj wszystkim przychodzącym wiadomościom. Jeśli nie jesteś pewny źródła, nie otwieraj maili, a tym bardziej nie klikaj w podejrzane linki. Wadą może być dla niektórych również to, że w wirtualnym świecie nie mają kontaktu z pracownikiem banku. Nie wszyscy też są w pełni zinformatyzowani. Jak również nie wszystko da się (jeszcze) załatwić przez Internet. Poza tym zdarzają się awarie systemu, choć jest to naprawdę rzadkie.
Jakie zalety ma bankowość tradycyjna? To na pewno:
- osobisty kontakt z doradcą banku — możesz zadać pytania, na które nie znajdziesz odpowiedzi w aplikacji, nie musisz też czekać na połączenie z konsultantem,
- możliwość korzystania z usług bankowych przez osoby nie obsługujące Internetu.
Wśród wad tradycyjnej bankowości możemy wymienić m.in.:
- nie zawsze łatwy dostęp do siedziby,
- konieczność płacenia za wykonanie przelewu,
- czekanie w kolejkach.
Jak założyć bankowość elektroniczną?
Możesz to zrobić w placówce bankowej lub sam przez Internet. Opcja online wymaga wypełnienie formularza i podania w nim swoich danych osobowych, w tym tych z dowodu osobistego. Umowę dotyczącą bankowości elektronicznej możesz otrzymać przez kuriera. Jego zadaniem jest zweryfikowanie twoich danych i przekazanie potwierdzonej i podpisanej umowy bankowi. Następnie instalujesz aplikację w telefonie albo wchodzisz na stronę internetową i logujesz się swojego konta.
Jeżeli jednak posiadasz już rachunek i korzystasz z tradycyjnej bankowości, wystarczy, że zadzwonisz do konsultanta, a on już cię pokieruje w procesie zakładania konta internetowego. Zdziwisz się, jakie to proste!
Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?
Systemy bankowe są ciągle udoskonalane. Przede wszystkim przepływ danych jest szyfrowany przez protokół SSL. Wejście do swojego profilu wymaga poza tym, szczegółowego nieraz, uwierzytelnienia (login, hasło, token, obrazek). Nie musisz się więc martwić o swoje fundusze. W razie wątpliwości, skontaktuj się ze swoim bankiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana