Czym cechują się tkaniny filtracyjne?
Proces filtracji jest niezwykle istotny dla wielu gałęzi przemysłu. Ich skuteczność w dużej mierze zależy od właściwości i jakości wykorzystywanych tkanin filtracyjnych. Czym powinny wyróżniać się materiały do filtracji? Dlaczego są tak ważne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Czym są tkaniny filtracyjne?
Możemy wyróżnić dwie podstawowe metody filtracji – powierzchniową i przestrzenną. Tkaniny filtracyjne wykorzystywane są wyłącznie przy metodach powierzchniowych, np. przy filtracji plackowej. Ich podstawowym zadaniem jest zatrzymanie oddzielonej substancji stałej. Wykorzystywane są one m.in. w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. Odgrywają także ważną rolę w wielu procesach związanych z ochroną środowiska, np. przy oczyszczaniu wody i powietrza. Co ciekawe, niektóre tkaniny mogą zostać również powleczone stosowną powłoką, dzięki której mogą przyciągać kurz lub wykazywać właściwości antybakteryjne.
Właściwości tkanin filtracyjnych
Aby tkaniny filtracyjne mogły dobrze spełniać swoją funkcję, muszą posiadać określone właściwości. Uważa się, że powinny charakteryzować się przede wszystkim niskimi oporami przepływu, stabilnością mechaniczną oraz odpowiednią odpornością chemiczną i termiczną. Klienci cenią sobie także takie cechy jak niska cena czy brak konieczności częstego serwisowania. Najważniejsza jest jednak odpowiednia jakość, którą gwarantują wyłącznie sprawdzeni producenci, tacy jak firma produkująca elementy filtrujące SEFAR. Należy bowiem pamiętać, że wszystkie materiały wykorzystywane w przemyśle muszą spełniać rygorystyczne normy.
Wybór konkretnej tkaniny filtracyjnej zależy od specyfiki danego procesu filtracji. Na rynku znajdziemy produkty o różnych gramaturach, splotach i wielkościach oczek. Trzeba zatem dobrze wiedzieć, jakiego materiału potrzebujemy. Jeśli gęstość tkaniny filtracyjnej jest zbyt wysoka, może to doprowadzić do zmniejszonej wydajności filtracji. Gdy jest zbyt niska, mogą pojawić się problemy z nieszczelnością. W niektórych przypadkach może być również konieczne skorzystanie z tkanin odpornych na hydrolizę, różnego typu środki chemiczne czy wysokie temperatury. Na szczęście wielu producentów oferuje fachowe doradztwo i jest w stanie stworzyć produkt idealnie odpowiadający potrzebom klienta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana