Automatyzacja procesów produkcji a kwestie ekonomiczne
Powodów, dla których przeprowadza się automatyzację produkcji, jest kilka. Do tych najważniejszych można zaliczyć m.in. zwiększenie efektywności produkcyjnej zakładu, czy podniesienie jakości wytwarzanych towarów. Powyższe czynniki mają ścisły związek z kwestiami ekonomicznymi. Zarówno pod kątem obniżenia kosztów produkcji, jak i też nakładów poniesionych na automatyzację. Sprawdźmy zatem, jak automatyzacja produkcji wygląda od strony finansowej?
Jak oszacować opłacalność automatyzacji produkcji?
Rozważając wdrożenie rozwiązań z zakresu automatyzacji produkcji, należy taką inwestycję dokładnie przeanalizować. Dotyczy to nie tylko kwestii techniczno-organizacyjnych np. rodzaju i wielkości linii produkcyjnej, czy ilości urządzeń montażowych, ale także finansowych. Dzięki takiej analizie można oszacować nakłady związane z automatyzacją procesów produkcyjnych, korzyści płynące z takiej operacji, a nawet określić czas, w jakim poniesione koszty się zwrócą.
Planując automatyzację procesów produkcyjnych, najlepiej korzystać z usług specjalistów. Osoby takie znajdziemy m.in. w firmie Pro-Assem ze Skawiny, która mając wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, budowie i uruchamianiu autorskich rozwiązań z zakresu automatyzacji procesów produkcji, może stworzyć i wdrożyć projekt dopasowany do działalności każdej branży. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania obejmujące tworzenie zarówno całych linii produkcyjnych, jak i pojedynczych urządzeń montażowych.
Co wpływa na rentowność automatycznych linii produkcyjnych?
O rentowności automatycznych linii produkcyjnych decyduje bardzo wiele czynników. Są to m.in. wydajność robocza, ponieważ to od niej zależy zdolność produkcyjna firmy, stopień automatyzacji i bezawaryjność oraz łatwość obsługi, gdyż mają one wpływ na ilość personelu, potrzebnego do nadzoru cyklu produkcyjnego, a także uniwersalność, bowiem pozwala ona na dostosowanie produkcji do potrzeb rynku.
W obecnych dynamicznie zmieniających się warunkach gospodarczych ten ostatni czynnik nabiera dużego znaczenia. Dlatego nowoczesne automatyczne linie produkcyjne projektuje się z myślą o ich ewentualnym dostosowaniu do innych zadań. Jest to możliwe poprzez zastosowanie innowacyjnych urządzeń montażowych, charakteryzujących się dużą elastycznością roboczą. W połączeniu z autorskimi systemami sterowania tworzą one narzędzie, które z powodzeniem można zastosować w niemal każdej branży, a w razie potrzeby dostosować do nowych zadań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana