7 czynników wpływających na wartość spółki
Wycena spółki jest niezbędna do przeprowadzenia wielu operacji gospodarczych. Wykonuje się ją dla każdej firmy indywidualnie, biorąc pod uwagę ważne dla niej informacje. Za jej pomocą właściciel konfrontuje swoje przeczucia co do wartości przedsiębiorstwa i określa swoje możliwości finansowe. W tym celu musi znać wszystkie czynniki wpływające na wycenę.
Jak wykonuje się wycenę spółki?
Nie ma jednej ustalonej, czy narzuconej odgórnie metody, która obowiązuje przy wycenie spółki. Dlatego często ten proces jest czasochłonny i skomplikowany. Firmy go wykonujące najczęściej posługują się:
metodą dochodową,
metodą porównawczą,
metodą majątkową lub aktywów netto.
Wybrana metoda zależy w dużej mierze od samej firmy, jej profilu działalności i celu wykonywania wyceny spółki. Od jej dobrania będzie zależało także, co specjalista będzie brał pod uwagę i jakie czynniki uzna za decydujące przy ostatecznej analizie. Dlatego sam sposób jest bardzo ważny i nie może być wybrany bez przemyślenia.
Co bierze się pod uwagę podczas wyceny spółki?
Do wyceny spółki mogą być potrzebne różne informacje. Najczęściej specjalista pracuje na siedmiu najważniejszych z nich. Są to:
wielkość firmy,
sytuacja finansowa spółki, w tym jej aktywa materialne i niematerialne oraz zobowiązania,
faza rozwoju firmy,
płynność i stopień zbywalności aktywów spółki,
płynność i stopień zbywalności udziałów przedsiębiorstwa,
branże, w jakich działa spółka i na jakie ma wpływ,
stopień kontroli przez interesariuszy.
Wycena spółki będzie bardziej skomplikowana dla tych firm, które działają na rynku już od wielu lat i są rozbudowane. W ich przypadku konieczne mogą być dodatkowe informacje. Wycenę spółki można przeprowadzić samodzielnie, ale często inwestorzy wymagają dokumentu przygotowanego przez specjalistów z zewnątrz. Firmy takie jak GKC Outsourcing Sp. z o.o. wykorzystują w swojej pracy metody sprawdzone, dostosowane do potrzeb firm, z którymi współpracują. Biorą pod uwagę wszystkie niezbędne informacje i podchodzą do nich obiektywnie. Z takiej usługi warto skorzystać przy planowanej fuzji albo chcąc rozdzielić aktywa przedsiębiorstwa na swoich bliskich. Profesjonalna wycena zawsze będzie bardziej wiarygodna niż przewidywania lub szacowanie na podstawie wykazanych na koniec roku obrotów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana